آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

چگونه دکترا بگیریم: 10 نکته

چگونه دکترا بگیریم: 10 نکته

1- کسی که می خواهید با او کار کنید را با دقت انتخاب کنید

هنگام اقدام برای پذیرش در دوره ی دکترا، همه ی دانشجوها به این فکر می کنند که کجا می توانند پذیرش شوند. اما شما باید به موضوع مهم دیگری هم توجه کنید، اینکه قرار است با چه کسی به عنوان استاد راهنما کار کنید؟ اینکه چه کسی را برای کار روی تحقیقات دکترا انتخاب کنید تاثیر بسیار زیادی روی کل دوره ی دکترای شما و شانس موفقیتتان خواهد داشت.


2- خود را به عنوان یک تازه کار ببینید

اغلب افرادی که وارد دوره دکترا می شوند دوره های تحصیلی قبل از آن را خیلی خوب گذرانده اند و وقتی وارد مرحله ی دکترا می شوند انتظارات زیادی از خود دارند. اما PhD اوج و بالاترین نقطه ی سیستم آموزشی نیست، بلکه صلاحیت ورود به دنیای آکادمیک حرفه ای است.

شما ممکن است نمرات استثنایی ای در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد کسب کرده باشید، اما تفاوت عمده ای میان مطالعه کردن برای پاس کردن امتحانات، با هدایت یک پروژه ی تحقیقاتی حرفه ای وجود دارد. در دنیای حرفه ای آکادمیک، شما یک تازه کار هستید. کار شما این است که مهارت های خود را توسعه دهید، بجای اینکه تلاش کنید خودی نشان دهید و بگویید چقدر خوب هستید.


3- زود شروع کنید، اشتباه کنید

خیلی از دانشجوهای دکترا می ترسند اشتباه کنند، شاید به این علت که اشتباهات در دوره های قبلی از نمره ی آن ها کم می کرده است. یک راه جلوگیری از اشتباه، این است که ماه و سال ها صرف مطالعه کنید، برنامه بچینید و بدون انجام تحقیقات عملی وقت خود را از دست بدهید. اهمیتی ندارد که چقدر خوب برنامه چیده اید، اگر شما تجربه ی عملیاتی از روش تحقیقاتی خود نداشته باشید باز هم احتمال زیادی دارد که اشتباهاتی انجام دهید.

به جای اینکه مدام مشغول فراهم کردن مقدمه و جمع آوری اطلاعات باشید، هرچه سریعتر وارد مرحله ی عملیاتی تحقیقات خود شوید. بپذیرید که اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند. تا زمانی که فرصت برای جبران دارید، اشتباه کنید.


4- زودتر آنالیز را شروع کنید

اگر کار عملیاتی تحقیقات خود را زود شروع کردید، با تست کردن روش خود در ابعادی کوچک می توانید آنالیز و تحلیل خود را نیز تمرین کنید. اغلب دانشجو ها آنالیز را برای آخر کار می گذارند. این یعنی آن ها مجبورند در زمانی محدود و زیر بار فشار و استرس یاد بگیرند که چگونه حجم عظیمی از داده های جمع آوری شده را آنالیز و نتیجه گیری کنند. خیلی بهتر است که تکنیک های آنالیز و تحلیل را در ابعادی کوچک یاد بگیرید و از اینکه می توانید این کار را روی داده های خود به خوبی انجام دهید اعتماد به نفس و اطمینان کسب کنید.


5- مقالات را مطالعه کنید

یک کار واقعا سخت است. بررسی حجم زیادی از مقالات کاری سخت و خسته کننده است، اما روش هایی برای مدیریت آن وجود دارد. قطعا شما خیلی باید مطالعه کنید، اما شما نباید تنها به حجم مطالعه توجه داشته باشید. بعضی منابع نسبت به سایرین بسیار مفیدتر هستند. همینطور منابع مختلف در زمان های مختلفی مورد نیاز شما هستند. توصیه می کنم تنها با چند مقاله ی پراستناد (حداکثر 5 مورد) شروع کنید و زمان بگذارید تا آن ها را درک کنید:

  • آن ها چه کاری کرده اند؟
  • چطور این کار را انجام داده اند؟
  • چرا از این روش استفاده کرده اند؟
  • چرا کار آن ها اینقدر مهم است؟

آرام شروع کنید. ممکن است زمان ببرد تا این مقالات را کاملا درک کنید و ممکن است نیاز به آموزش برخی مبانی استفاده شده در آن ها داشته باشید، اما شما با این کار به سرعت بر مبانی رشته ی تحقیقاتی خود مسلط خواهید شد.


6- روی بهره وری وسواس نداشته باشید

ممکن است استفاده از چارت و برنامه و تکنیک های بهره وری مفید باشند. اما هنگامی که در جایی از کار خود با مشکلی مواجه می شوید مجبور می شوید دست نگه دارید و سعی کنید با خلاقیت راهی برای حل مشکل پیدا کنید. اینجاست که کار کردن در چارچوب های زمانی و چارت و برنامه ممکن نیست. در صورتی که از چارت و برنامه های زمانی استفاده می کنید، دانستن اینکه چه موقع برنامه ی خود را به حالت تعلیق در بیاورید تا خلاقیت شما اجازه ی بروز و رفع مشکل پیدا کند خودش یک مهارت است.


7- به خودتان زمانی برای فکر کردن بدهید

همینطور که حجم و پیچیدگی کار شما افزایش پیدا می کند، شما ممکن است احساس کنید باید بیشتر و با سرعت بیشتری کار کنید. اما اگر همه چیز را با بیشترین سرعت انجام دهید، دیگر فرصتی برای شما نخواهد ماند که فکر کنید. شما در هر زمینه ای اولین و واضح ترین گزینه ی پیش روی خود را انتخاب می کنید و پیش می روید. اینکه به خود فرصتی برای فکر کردن بدهید ممکن است روی کاغذ شما را کمی از برنامه عقب بی اندازد، اما به عنوان بخشی اساسی از حل مسئله حیاتی است.


8- قاطع باشید

در تحقیقات دوره ی دکترا شما مجبورید خودتان درباره ی کاری که می خواهید انجام دهید تصمیم بگیرید. هنگامی که مشغول انجام تحقیقاتی اصیل و جدید هستید، همواره ممکن است به راه های مختلفی بر بخورید که امکان ندارد بدانید کدام یک بهترین راه است. گاهی اوقات مجبور هستید تصمیم بگیرید و اقدام کنید. درغیر این صورت شما به هیچ جا نخواهید رسید.


9- انعطاف پذیر باشید

گاهی اوقات شما تصمیم اشتباهی می گیرید و وقت و تلاش خود را در مسیری قرار می دهید که متوجه می شوید بیهوده بوده است. یا اینکه وقت و تلاش خود را روی موضوعی متمرکز می کنید که نتیجه نمی دهد. این طبیعت پژوهش است که برخی چیزها اشتباه شوند، اما اینکه شما چگونه به این اشتباهات واکنش نشان دهید شانس موفقیت شما را تعیین می کند.

اگر شما با موضوع شخصی برخورد کنید و به خود بگویید که شکست خورده اید، ذهن شما دیگر جای مناسبی برای پیدا کردن راه حل نخواهد بود. اما اگر قادر باشید با چالش پیش آمده مشتاقانه و خلاق مقابله کنید، توانایی شما در یافتن پاسخ و انطباق با شرایط بسیار بیشتر خواهد بود.


10- دکترا همه چیز نیست

هیچوقت با خود نگویید "اگر شکست بخورم، زندگی من تمام است"! این حقیقت ندارد. وقتی که داخل دوره ی دکترا هستید ممکن است به نظر برسد که همه ی دنیای شما دکترا است، اما یک دنیا از احتمالات آن بیرون است. چالش های زیاد دیگری برای درگیر شدن و راه های زیادی برای رفتن هست. از نتیجه نترسید، بهترین تلاش خود را انجام دهید، اما نگذارید زندگی و هستی شما را تعریف کنید. این هم یک کار است، مثل سایر کار ها در زمینه های دیگر. آن قدرها هم اهمیت ندارد!

 

نظرات کاربران