آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

CrossMark، راهی برای اطلاع از بروز بودن مقاله

CrossMark، راهی برای اطلاع از بروز بودن مقاله

یکی از مسائلی که محققان با آن روبرو هستند این است که آیا مقاله ای که در حال مطالعه ی آن هستند بروز ترین نسخه ی آن است یا خیر، بعد از این نسخه نویسندگان بروزرسانی هایی روی مقاله انجام داده اند؟


هرچند در طی مراحل گذشتن یک مرحله از داوری تا چاپ نهایی ایرادات بسیاری در مقالات برطرف می شود اما باز هم اشتباهاتی صورت می گیرد که بعد از انتشار نهایی مقاله نیاز به بروزرسانی دارد. مسئله اینجاست که ممکن است نسخه های مختلفی از مقاله روی وب باشد و ما ندانیم کدام یک بروز است و آخرین نسخه است.

CrossRef با همکاری انتشارات الزویر (Elsevier) سرویس شناسایی CrossMark را برای مقابله با این مسئله ایجاد کرده اند. وقتی که علامت کراس مارک (CrossMark) را در بالای نسخه ی pdf یا وب یک مقاله مشاهده می کنید با یک کلیک روی آن می توانید از وضعیت حاضر مقاله مطلع شوید. اگر مقاله ای که در حال مشاهده ی آن هستید آخرین نسخه ی آن نبود این لینک به شما کمک می کند به آخرین ورژن در دسترس آن هدایت شوید.

 

کراس مارک (CrossMark) چگونه کار می کند؟

ناشر مقاله لوگوی کراس مارک (مطابق تصویر زیر) را در بالای مقاله بسته به مدل و طراحی ژورنال معمولا در نزدیکی عنوان مقاله قرار می دهد. این کار همیشه پس از انتشار نهایی مقاله و تخصیص شناسه ی DOI صورت می پذیرد. این لوگو به سیستم CrossRef با استفاده از DOI مقاله لینک می شود.

هنگامی که روی لوگو کلیک می کنید اگر به اینترنت متصل باشید مطابق دو تصویر زیر صفحه ای را ملاحظه می کنید که وضعیت بروزرسانی مقاله را نمایش می دهد. دو حالتی که ممکن است با آن روبرو شوید، یعنی مقاله بروز باشد و یا نسخه ی آن قدیمی باشد در تصاویر زیر نمایش داده شده اند.

 

 

 

نظرات کاربران