آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

ایمپکت فکتور (Impact factor)  یا ضریب تاثیر چیست؟

ایمپکت فکتور (Impact factor) یا ضریب تاثیر چیست؟

ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر یک ژورنال از گزارش استنادی ژورنال ها "Journal Citation Report (JCR)" که محصولی خروجی از موسسه اطلاعات علمی ISI  (Thomson ISI) است بدست می آید. این گزارش اطلاعاتی کمّی برای ارزیابی ژورنال ها فراهم می کند که ایمپکت فکتور یکی از آن ها است. این داده در واقع تعداد میانگین مقالات ژورنال که در بازه ی مشخصی از زمان به آن ها استناد شده است را بیان می کند.


ایمپکت فکتور یک ژورنال بر اساس یک دوره ی سه ساله اندازه گیری می شود و می توان آن را به عنوان تعداد میانگین مقالات استناد شده به مقالات منتشر شده در دو سال قبل قلمداد نمود. به طور مثال ایمپکت فکتور سال 2016 برای یک ژورنال به صورت زیر محاسبه می شود:

 

A  = تعداد دفعاتی که مقالات منتشر شده در سال های 2014-2015 در مقالات نمایه شده ی سال 2016 استناد شده اند (به آن ها رفرنس داده شده است).

B = تعداد کل مقاله ها، بررسی مقالات (reviews) و ژورنال های در دست انتشار (proceedings) که در سال های 2014-2015 منتشر شده اند.

Impact factor 2016 = A/B

 

توجه داشته باشید که ایمپکت فکتور سال 2015 در سال 2016 منتشر می شود چون تا زمانی که تمام نشریات سال 2015 دریافت نشوند قابل محاسبه نیست. همچنین ایمپکت فکتور سال 2016 در سال 2017 منتشر می گردد.

ایمپکت فکتور ژورنال ها را معمولا می توانید در صفحه ی وب ژورنال پیدا کنید. همچنین در نظر داشته باشید که بسته به رشته بازه ی این عدد متفاوت است. به طور مثال در رشته های پزشکی این عدد به مراتب بالاتر از رشته های مهندسی است.

نظرات کاربران