آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

هفت وجه تمایز میان pdf و epub

هفت وجه تمایز میان pdf و epub

بسیاری از ما که به مطالعۀ متون الکترونیک می‌پردازیم گاهی با فرمت epub هم برخورد می کنیم. واقعا فرمت epub  چیست و با pdf چه تفاوتی دارد؟ برخی از ما هم این سوال برایمان پیش می آید که چرا با وجود فرمت pdf، باید از فرمت epub استفاده کنیم؟ این فرمتها چه کاربردی دارند و به چه منظوری استفاده می‌شوند؟ در این یادداشت پس از مقدمه‌ای دربارۀ فرمت‌های pdf و epub، مقایسه‌ای بین این دو خواهیم داشت.

 

کتاب های الکترونیکی که با فرمت epub تهیه می‌شوند، دقیقاً با همان ظاهر تعریف شده در هنگامِ ساخت نمایش داده می‌شوند تا جایی که حتی می‌توان قابلیت تغییر اندازۀ فونت و زوم را هم غیرفعال نمود.


epub در واقع مختصر شده ی electronic publication است که توسط تعداد زیادی از سیستم های نرم افزاری پشتیبانی می‌شود. امروزه نرم‌افزارها و اپلیکیش‌های متن‌خوان زیادی مانند ibook شرکت Apple، همچنین شرکت های Barnes & Noble و Aldiko  اندرویدی، از فرمت epub پشتیبانی می‌کنند. فرمت epub یک فرمت استاندارد منبع باز است به این معنی که قابلیت استفاده رایگان و عمومی دارد. این فرمت از نظر نحوۀ عملکرد و نمایش متن شبیه صفحات وب است. در واقع چگونگی نمایش و چاپ متن در آن قابل تعریفِ دقیق، مجزا و مشخص است. نکته مهم دربارۀ epub این است که به یک فرمت استاندارد صنعت نشر الکترونیک تبدیل شده و به سرعت جای خود را درمیان رایانه‌ها و وسایل همراه باز نموده است چرا که با تکیه بر متن و فارغ از صفحه‌بندی، این امکان را فراهم می‌نماید که متن، با نرم‌افزار متن‌خوان هماهنگ شود.


pdf نیز خلاصه شده ی portable document format است و محصولی از شرکت Adobe است. می‌توان گفت یکی از فرمتهای قدیمی، کاربردی متون الکترونیک است و از نظر کاربرد دامنۀ وسیعی دارد. فرمت pdf قابلیت درج امضای دیجیتال داشته و می‌تواند در برابر تغییرات و ویرایش قفل و محافظت شود. این فرمت برای نمایش و چاپ توسعه و ارتقاء یافته است. فرمت pdf از این نظر که امکان درج افزونه‌هایی مانند تصویر، فیلم، تصاویر سه بعدی و نقشه را فراهم می‌نماید نیز دارای برتری است.

اکنون به شمارش هفت تفاوت بین epub و pdf می‌پردازیم:


1- نمایش و خواندن:
فایل‌های pdf دقیقاً به همان شکلِ اولیۀ طراحی، نمایش داده شده و خوانده می‌شوند. می‌توان گفت فایل‌های pdf ها روی pc و سیستم‌عامل مک بدون نقص نمایش داده می‌شوند اما نمایش و استفاده از آنها در وسایل همراه نظیر تلفن‌های همراه و تبلت به آن خوبی و بی‌نقص نیست در حالیکه فایلهای epub در وسایل همراه بهتر عمل می‌کنند.

2- شُهرت:
بنا به اظهار وب سایت رسمی شرکت Adobe، بدون در نظر گرفتن اسناد موجودِ تجاری و اسناد دفاتر دولتی، بیش از 150 میلیون سند با فرمت pdf  بر روی وب وجود دارد در حالیکه epub ها هنوز به چنین شهرتی نرسیده‌اند.

3- بسترهای گوناگون:
به همان نسبت که pdf و epub از نظر استاندارد باز متفاوت هستند، به همان نسبت هم چگونگی کاربرد آنها در بسترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوناگون مانند ویندوز مایکروسافت، مک، لینوکس یا وسایلی مانند آی‌پد و کیندل متفاوت است.

4- صفحه‌آرایی:
قالب مورد استفاده و چگونگی نمایش تصاویر و جداول و افزونه‌های دیگر، در فایل‌های pdf ثابت می‌مامند در حالیکه در epubها،  محتوای قابل تغییری ارائه داده و بسته به نوع وسایل و نرم‌افزار مورد استفاده، متن بهینه می‌شود.

5- انعطاف و تطبیق‌پذیری:
در فایل‌های pdf، امکاناتی مانند اضافه نمودن یادداشت، توضیح و های‌لایت در دسترس است در حالیکه epubها فاقد چنین امکانات گوناگونی هستند. تکیۀ epubها فقط بر خواندن متن است.

6- توسعه‌پذیری:
بنا به نظر Adobe.com، بیش از 2000 عرضه کنندۀ ابزارهای نرم‌افزاری در زمینۀ ایجاد، ویرایش یا پلاگین و آموزش فایل‌های pdf فعال هستند که از این نظر هم فایل‌های pdf نسبت به epubها برتری دارند.

7- امنیت:
به مرور زمان، امکاناتِ امنیتی خوبی به فایل‌های pdf افزوده شده است. از این نظر نه تنها امکان امضای دیجیتال، قابلیت حفظ مالکیت را در فایل‌های pdf فراهم می‌نماید بلکه با استفاده از پسورد هم می‌توان از کپی یا چاپ شدن متون pdf جلوگیری نمود. از نظر امنیت،  epub ها، قابلیت پشتیبانی از DRM که سرواژۀ Digital rights management  و نوعی قفل نرم‌افزاری است را دارند که در واقع تضمین‌کنندۀ اختصاص محتوای خریداری شده به خریدار محصول نشر الکترونیک است.

اگر شما تا به حال فقط به استفاده از فایل‌های pdf عادت نموده‌اید، بد نیست به امکانات epub ها هم بیاندیشید و نمایش خاص و جذاب متن با این فرمت را نیز امتحان کنید.
 

نظرات کاربران