آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

گوگل اسکالر در جستجوی مقالات علمی کاملا بی عیب نیست

گوگل اسکالر در جستجوی مقالات علمی کاملا بی عیب نیست

اگر به ابزاری نیاز دارید که به شما در انجام مهمترین بخش تحقیقاتتان، یافتن مقالات و تحقیقات سایر محققان، کمک کند، مهم است که درباره ی ساز و کار این ابزار هم اطلاعاتی داشته باشید. جستجوی مقالات برای بررسی ادبیات و استناد در پایان نامه یا مقاله یکی از کارهای اصلی و وقت گیر در مسیر انجام تحقیقات است، بنابراین اینکه از چه ابزاری استفاده می کنید اهمیت دارد.

معایبی در استفاده از گوگل اسکالر (Google Scholar) وجود دارد. این مسئله به معنای این نیست که از آن استفاده نکنید، بلکه شما باید نقاط ضعف آن را بشناسید.


الگوریتم جستجوی گوگل

وقتی شما هر نوع جستجویی در گوگل انجام می دهید، الگوریتم جستجوی آن تصمیم می گیرد که نتایج را با چه ترتیبی به شما نمایش دهد. این یک سیستم فوق العاده پیچیده است که همه نوع اندازه گیری و اولویت بندی و ارتباط موضوعی را برای هر نتیجه ی جستجو در نظر می گیرد. اما مشکل اینجاست...

هیچکس نمی داند این الگوریتم چیست. بنابراین شما نمی دانید نتایج چگونه مرتب می شوند.

 

یک مثال

اگر من در گوگل عبارت "scanning tunneling microscopy" را جستجو کنم، متوجه برخی نتایج رتبه بالا می شوم که شامل مخترعین روش و برندگان جایزه ی نوبل هم می شود. مقالاتی که تا کنون صدها و بلکه هزاران استناد به آن ها شده است. تا اینجا خیلی هم خوب است.

اما با کمی دقت متوجه می شوید که آنجا مقالاتی وجود دارد که هیچ علتی وجود ندارد جزء ده مقاله ی برتر باشند. چرا گوگل مقاله ای با 80 استناد را در صفحه ی اول و مقاله ای با 6000 ارجاع را در صفحه ی دوم نمایش می دهد؟ این مسئله اهمیت دارد. هنگامی که گوگل بیش از 200,000 نتیجه را پیدا می کند و آن ها را فیلتر و مرتب می کند، ما باید بدانیم چگونه این کار انجام می شود. بنابراین در فرآیند جستجوی مقالات در گوگل اسکالر به چند صفحه ی اول نتایج بسنده نکنید و سعی کنید با کلمات کلیدی مختلف و تا جای ممکن در عمق صفحات گوگل جستجو کنید.

 

مزایای استفاده از گوگل اسکالر

درست است که یک انتقاد نسبت به گوگل اسکالر مطرح کردیم، اما امکاناتی که این موتور جستجوی قدرتمند برای ما ایجاد می کند بسیار زیاد است. اولین مزیت این موتور جستجو رایگان بودن آن است و همه ی افراد می توانند در همه جای دنیا از آن استفاده کنند. قدرت و نفوذ موتور جستجوی گوگل در یافتن نسخه های مختلف مقالات و ارائه ی هزاران هزاران نتیجه با بیشترین سرعت نعمتی است که مسیر تحقیقات علمی را نسبت به ده سال پیش بسیار هموارتر نموده است.


ابزار جایگزین

من استفاده از پایگاه Web of Knowledge استفاده می کنم. این پایگاه اطلاعاتی جامع با کنترلی بسیار عالی در طبقه بندی نتایج ارائه می دهد. این پایگاه نیاز به عضویت دارد اما اگر دانشگاه شما در این پایگاه ثبت شده باشد می توانید بدون محدودیت از آن استفاده کنید. توصیه من به شما این است که به یک موتور جستجو قانع نباشید و کلمات کلیدی را در موتورهای مختلف جستجو نمایید تا مقاله و کاری که با تحقیقات شما مرتبط است از چشمتان پنهان نماند.

اگر شما نیز ابزار مفید دیگری می شناسید در نظرات با دیگران مطرح کنید.

 

نظرات کاربران