آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

چگونه تخصص خود در ترجمه تخصصی را انتخاب کنیم؟

چگونه تخصص خود در ترجمه تخصصی را انتخاب کنیم؟

در مقاله ی اخیر این سوال را بررسی کردیم که آیا بطور کلی یک مترجم تخصصی بودن خوب است یا نه. پاسخی که به دست آمد سرراست و ساده نبود، بنابراین از شما دعوت می کنم مقاله را بخوانید و نظر خود را مطرح کنید. در اینجا درباره نحوه ی انتخاب حوزه ی ترجمه ی تخصصی صحبت خواهیم کرد.


در این زمینه باید دو معیار را بررسی کنیم که هر یک مزایایی دارند و به هم وابسته هستند. به عنوان اولین معیار، شما باید روند بازار کار را بدانید. باید بدانید که چه رشته هایی دارای مزایای مالی بیشتری هستند و ممکن است کار بیشتری برای شما ایجاد کنند. به عبارت دیگر شما به اطلاعات نیاز دارید. هنگامی که ما به مترجمی به عنوان یک شغل نگاه می کنیم، اولین رشته ای که به ذهنمان می رسد مترجم ادبی است. اما چندین رشته ی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد. تکنولوژی های جدید مثل اینترنت و موبایل به سرعت جای کتاب ها را گرفته اند و سایت ها سریعا مطالب مورد نیاز کاربران را در اختیارشان قرار می دهند. آیا به نظر شما در این زمانه مترجمی در رشته ادبیات درآمد بیشتری دارد یا مترجمی در رشته های تکنولوژی و مهندسی؟ به اطراف خود نگاهی بیاندازید و جستجو کنید. ترجمه ی متون علمی تخصصی با بیش از چند صد رشته که هر کدام متقاضیان بسیاری در سطح جامعه دارند بازارهای جدید و جذابی برای شما خواهند بود.


معیار دوم این است که شما بدانید به چه چیزی علاقه دارید. به این موضوع بسیار فکر کنید چون وقتی علاقه ی خود را دریابید در هر رشته ای رشد شما سریعتر خواهد بود. وقتی به زبان تخصصی حقوق علاقه مندید این موضوع باعث می شود بیشتر تلاش کنید و چه بسا در زمینه های دیگری نیز رشد کنید. مثلا وارد بخشی از کارهای حقوقی شوید و علاوه بر کسب درآمد به علایق حقیقی خود نزدیک تر شوید. اگر رشته ی دانشگاهی شما، رشته ای بغیر از زبان باشد کار شما در این زمینه راحت تر است. چرا که معمولا مترجم ها به ترجمه ی تخصصی در رشته ی خود راغبند و این کار را موجب رشد در هر دو زمینه ی رشته ی خود و مترجمی زبان می دانند.


هنگامی که علاقه ی خود را پیدا کردید با تمام توان وارد بازار کار شوید. حتی اگر روزنه ی کوچکی باز باشد، باز هم فرصت برای شما ایجاد خواهد شد.

در نهایت پاسخ ما چه شد؟ چگونه رشته ی تخصصی خودمان را انتخاب کنیم؟

  • تکالیف خود را انجام دهید: اطلاعات جمع آوری کنید
  • بررسی کنید که چه حوزه هایی از بازار مزایای مالی و سوددهی بیشتری دارند
  • تصور کنید که ده سال است در این حوزه کار میکنید: آیا خوشحالید؟ اگر نه باز هم به جستجوی رشته ی مورد علاقه خود بپردازید.
  • اگر یک سرگرمی دارید می توانید آن را تبدیل به یکی از رشته های تخصصی خود بکنید: شما از صرف ساعت ها زمان برای آن لذت خواهید برد!
  • و در آخر، ذهن خود را باز نگه دارید.

 

 

نظرات کاربران