آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

10 چیزی که باید از فرآیند چاپ مقالات ژورنالی بدانید

10 چیزی که باید از فرآیند چاپ مقالات ژورنالی بدانید

1- چاپ و انتشار یک مقاله یک همکاری است.

اولین نکته ای که باید به آن پرداخت این است که چاپ و انتشار یک مقاله در واقع یک کار مشترک بین نویسندگان، داورها و ویراستاران نشریه است. نویسندگان مقالات نتیجه ی کار خود را برای سردبیر و ویرایشگر ژورنال ارسال می کنند. و سردبیر پس از انتخاب مقاله های برتر آن ها را به داوران با دادن پیشنهادهایی سعی بر بهبود کیفیت مقاله ی منتشر شده می کنند.


2- یک داستان بگویید.

سوال مطرح شده در مقاله ی خود که قصد تشریح و بررسی آن را دارید به خوبی بیان کنید و بگویید که چرا مهم و جالب است. مقدمه ی مقاله ی خود را تنها صرف نوشتن بررسی کار سایر محققان نکنید. بلکه روی بیان مبانی ای تمرکز کنید که خوانندگان با مطالعه ی آن ها متوجه داستانی که شما قرار است تعریف کنید بشوند.


3- داستان خود را بفروشید.

مقاله ی شما باید کار شما را بفروشد. قبل از اینکه مقاله خود را ارسال کنید، از همکاران خود که در حوزه ی کاری شما فعالیت نمی کنند بخواهید مقاله شما را بررسی کنند و ارزیابی صادقانه ای ارائه دهند. آیا جریان منطقی مقاله شفاف و قابل درک است؟ آیا تمام اصلاحات تعریف شده است؟ آیا داده های ارائه شده نتایج را اثبات و پشتیبانی  می کنند؟ آیا زبان نگارش قابل درک و روان است؟


4- از "اضافه بار" پرهیز کنید.

گاهی اوقات نویسندگان سعی می کنند با افزایش حجم آزمایشات و نتایج در متن مقاله سردبیر و داوران ژورنال را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی مواقع بیشتر به معنای بهتر بودن نیست. در حقیقت وقتی حجم داستان زیاد می شود، ممکن است نکته ی اصلی داستان که قصد بیان آن را دارید در میان این حجم زیاد گم شود. به این فکر کنید که قصد بیان چه داستانی را دارید و چه داده هایی برای بیان داستان شما ضروری است.


5- داستان را ساده نگه دارید.

تابحال هیچ داوری شکایت نکرده است که "این مقاله برای خواندن خیلی ساده است" اما بسیاری از آن ها گفته اند که خواندن برخی مقالات بسیار مشکل است. نویسندگان نگران این هستند که مقاله ی آن ها ساده لوحانه به نظر برسد اگر به سادگی ارائه و بیان شود. علم به قدر کافی سخت هست، نیازی نیست تا با ادبیات پیچیده آن را پرمعناتر کنید. از لغات توصیفی ساده برای بیان مطالب مقاله ی تان بهره ببرید و از اصطلاحات پیچیده و غیرضروری دوری کنید.


6- در مورد ضریب تاثیر (Impact Factor) وسواس بخرج ندهید.

مقاله های پرفروش یا بقول معروف "بلاک باستر" ممکن است ضریب تاثیر یک ژورنال را افزایش دهند، اما معیارهای مختلف جدیدی در حال استفاده هستند که ضریب تاثیر مقاله را بر اساس تعداد دانلود، تعداد مشاهده ی مقاله و موارد دیگر محاسبه می نمایند.


7- برای نگارش نامه ی ارسال مقاله (cover letter) وقت صرف کنید.

در واقع این نامه به شما کمک می کند تحقیقات خود را به سردبیر ژورنال بفروشید. در نامه به طور خلاصه بیان کنید که تحقیقات شما بر چه اساسی انجام شده و قبلا در این حوزه چه بوده و حال با این کار چه پیشرفت هایی داشته است. دقیق و صادقانه بیان کنید.


8- وقتی مقاله ی شما دریافت شد چه اتفاقی می افتد؟

در برخی ژورنال ها مانند ژورنال Cell Reports، هر مقاله توسط یکی از چهار ویراستار علمی خوانده و ارزیابی می شود که آیا این مقاله ارزش داوری کردن را دارد یا نه. سپس این ارزیابی با سایر ویراستاران علمی مطرح و بررسی می شود که آیا مقاله برای داوری به قدر کافی قوی هست یا نه. حدود نیمی از مقاله هایی که دریافت می گردند برای داوری ارسال می شوند و حدود 25 تا 30 درصد آن ها در نهایت منتشر می گردند.


9- داوران چه کسانی هستند و چه کاری انجام می دهند؟

داورها محققانی از دانشگاه ها و صنایع هستند که در زمینه ی مقاله قبلا مقاله های مشابهی منتشر کرده اند. دوره ی داوری مقاله معمولا بین 10 تا 15 روز کاری است، که در این دوره هر داور مقاله را به دقت مطالعه می کند و در مورد جنبه های مختلف آن از جمله نتایج، آزمایشات، اینکه آیا آزمایش دیگری مورد نیاز هست یا خیر، سطح علمی مقاله و ... نظر خود را اعلام می کند.


10- در نامه ی تصمیم گیری چه چیزی بیان می شود؟

ویراستارها نظرات داوران را به دقت می خوانند، و تصمیم می گیرند که آیا این مقاله لایق دعوت برای ثبت نسخه ی ویرایش شده هست یا خیر. هنگامی که داورها نظراتی متفاوت دارند از آن ها پرسیده می شود که نظرات یکدیگر را بررسی و ارزیابی کنند تا به ویراستار ها در تصمیم گیری بهتر کمک کنند. سپس در صورت مثبت بودن نتیجه نامه ای به نویسندگان ارسال می شود که مقاله ی آن ها به چه اصلاحاتی نیاز دارد.

 

منبع: Elsevier

نظرات کاربران