آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

11 مرحله اصلی نوشتن مقاله ژورنالی

11 مرحله اصلی نوشتن مقاله ژورنالی

هنگامی که مقاله ی خود را آماده و سازمان دهی می کنید،  اولین نکته ی مهمی که باید به آن توجه شود این است که ترتیب بخش ها با ترتیب چک لیستی که شما دارید متفاوت است.

یک مقاله با عنوان (Title)، خلاصه (Abstract) و کلمات کلیدی (Keywords) آغاز می شود. متن مقاله نیز با فرمتIMRaD  (Introduction, Methods, Results, and Discussion) به گونه ای که به سوالات زیر پاسخ بدهد ادامه می یابد:


مقدمه یا معرفی (Introduction): شما و دیگران چه کاری انجام داده اید؟ چرا این کار را انجام داده اید؟

روش ها (Methods): چطور و به چه روشی این کار را انجام داده اید؟

نتایج (Results): به چه نتایجی دست پیدا کردید؟

بحث و بررسی (Discussion): همه ی این هایی که نوشتید یعنی چه؟!

و در نهایت مقاله با نتیجه گیری (Conclusion)، تشکر و قدردانی (Acknowledgements) و مراجع (References) پایان می یابد. این ها به ترتیب بخش های مختلف یک مقاله ی ژورنالی بین المللی یا همان مقالات معروف ISI بودند. هرچند ما در عمل باید به ترتیب دیگری مقاله ی خود را آماده کنیم:


1- آماده سازی تصاویر و جداول (figures and tables):

این جمله را همواره به یاد داشته باشید که "یک تصویر بیشتر از هزار کلمه ارزش دارد". بنابراین اشکال و جداول مهمترین راه برای نمایش نتایج شما به مخاطبان است. داده های شما نیروی محرکه ی مقاله ی شما هستند، در نتیجه اهمیت حیاتی در مقاله دارند.

معمولا جداول برای اطلاع رسانی در زمینه اطلاعات آزمایشگاهی دقیق مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که شکل ها برای مقایسه نتایج آزمایشگاهی یا مقایسه نتایج به کارهایی که قبلا انجام شده است در نظر گرفته می شوند.

نمایش یک سری اطلاعات روی جدول و چارت. بسته به هدف شما می توانید به هر دو صورت اطلاعات خود را نمایش دهید.

هنگام قرار دادن جدول ها شکل ها در مقاله به نکات زیر توجه کنید:

- از پلات ها و نمودار های شلوغ و درهم پرهیز کنید. معمولا بیش از 3 تا 4 نتیجه در یک پلات نباید استفاده شود.

- لیبل یا برچسب محورهای نمودارها را با سایز مناسب انتخاب کنید.

- هیچگاه از جداول طولانی و خسته کننده در میان مقاله استفاده نکنید. شما می توانید آن ها را در مطالب تکمیلی مقاله (supplementary material) اضافه کنید.

تصویر فوق نمونه دو پلات است که سمت چپی یک نمونه نامناسب و سمت راستی یک پلات مناسب و خوانا را نمایش می دهد.


2- نگارش روش ها (Methods):

این بخش از مقاله به این سوال پاسخ می دهد که "چگونه این مسئله بررسی شده است؟". اگر شما روش جدیدی را مورد استفاده قرار داده اید باید به طور کامل آن را تشریح کنید تا فرد دیگری که در این رشته اطلاعات دارد بتواند روش شما را مجددا انجام دهد. هرچند نیازی به جزئیات بسیار زیاد نیست. برای خلاصه تر کردن توضیحات می توانید با ارجاع دادن به مقالات دیگر متن خود را کوتاه کنید. بسیاری از داوران مقالات ممکن است مقاله را در این مرحله رد کنند چرا که این بخش از مقاله اهمیت حیاتی برای انجام دوباره ی تحقیقات شما توسط سایرین دارد.

در این بخش از مقاله الزامی است که از سیستم های استاندارد برای اعداد و فرمول نویسی استفاده گردد. همچنین توجه به این نکته لازم است که ترتیب نگارش روش ها باید به ترتیب انجام گرفتن آن ها در عمل باشد.


3- نگارش نتایج (Results):

این بخش از مقاله پاسخی است به سوال "چه چیزی پیدا کردید؟". در این ناحیه از مقاله نتایج قابل مشاهده باید نمایش داده شوند. نتایجی که برای بحث و بررسی مقاله ضروری هستند و شما را به نتیجه ای که قصد بیان آن را دارید نزدیک می کنند.

این بخش شامل شکل ها، جدول ها، اعداد، نمودارها و ... است. هر چند ممکن است برخی ژورنال ها به شما اجازه بدهند نتایج را به صورت پیوست منتشر کنید، اما این نکته نباید باعث خالی شدن بخش نتایج کار شما باشد. نتایج کلیدی بهتر است در میان مقاله قرار بگیرند تا به صورت پیوست و در انتها باشند.


4- نگارش بحث و بررسی (Discussion) :

باید قبل از نوشتن مقدمه ی مقاله (introduction) نتایج نهایی مشخص شوند. به این علت که اگر نتایج هنوز ناکافی و ناموجه هستند، چطور می توانید اهمیت و ارزش کار خود را در مقدمه ی آن بیان کنید. همچنین معمولا بخش کوچکی از نتیجه گیری نهایی در مقدمه بیان می شود تا بر اهمیت کار و تاثیر آن بر جامعه ی علمی تاکید گردد.

- در نوشتن بحث و نتیجه گیری از بکار بردن عباراتی که نتایج شما قادر به پشتیبانی از آن ها نیستند استفاده نکنید.

- از نوشتن عبارت های غیر دقیق و نامشخص مثل "دمای بالاتر"، "سرعت کمتر" و یا "بازدهی بالاتر" بپرهیزید. همیشه بهتر از اعداد و بازه های عددی استفاده کنید.


5- نتیجه گیری (Conclusion):

این بخش از مقاله نمایش دهنده ی این است که کار شما چطور باعث پیشرفت رشته ی علمی شما گردیده است. این بخش از مقاله را کاملا شفاف و خلاصه بنویسید. بدون یک نتیجه گیری شفاف، داورها و خواننده های مقاله ی شما به سختی می توانند کار شما را قضاوت کنند و این موضوع حتی ممکن است منجر به عدم انتشار مقاله ی شما شود.


6- نوشتن یک مقدمه قانع کننده (introduction):

مقدمه فرصتی است تا بتوانید خوانندگان را متقاعد کنید که شما بوضوح می دانید چرا کارتان مفید و با ارزش است. یک مقدمه ی خوب باید شامل موارد زیر باشد:

- مسئله ای که قرار است حل شود چیست؟

- آیا از قبل راه حل های دیگری هم وجود داشته است؟

- کدام راه حل بهترین راه حل است؟

- محدودیت های اصلی این راه حل چیست؟

- شما امیدوارید که به چه چیزی دست پیدا کنید؟


7- خلاصه مقاله (Abstract):

چکیده یا خلاصه مقاله به خوانندگان شما اعلام می کند که یافته های مهم مقاله چه چیزی هستند. چکیده در کنار عنوان مقاله در واقع بخش تبلیغاتی برای مقاله ی شما هستند. چکیده باید جذاب و به سادگی قابل درک باشد، بدون اینکه نیاز باشد خواننده تمام مقاله را بخواند. در چکیده از استفاده ی عبارات خلاصه شده ی غیر رایج اجتناب کنید. در چکیده پاسخ به دو سوال ضروری است: چه کاری انجام شده است؟ و یافته های اصلی مقاله چیست؟


8- نوشتن یک عنوان (Title) مختصر و توصیفی:

عنوان مقاله باید به صورت خیلی کلی بیان کند که مقاله درباره ی چه چیزی است. عنوان مقاله اولین و شاید تنها فرصت شما برای جذب خواننده است. در این دریای مقالات ژورنالی خواننده ها تنها با خواندن عنوان مقاله ی شما قادر خواهند بود آن را برای استفاده در کار خود استفاده کنند و در آینده به آن رفرنس دهند.


9- انتخاب کلمات کلیدی مناسب (Keywords):

کلمات کلیدی برای نمایه سازی مقاله ی شما مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع برچسب مقاله ی شما هستند. بهتر است در انتخاب کلمات کلیدی از انتخاب کلماتی که دارای معانی خیلی کلی هستند و یا کلماتی که در عنوان مقاله استفاده شده اند پرهیز کنید.


10- نوشتن تشکر و قدردانی (Acknowledgements):

در این بخش از مقاله می توانید از افرادی که به نوشتن متن مقاله کمک کرده اند اما نه آنقدر که جزء نویسندگان آن محسوب شوند اشاره کنید و از آن ها تشکر کنید. به طور مثال کمک های فنی در راه انجام آزمایشات یک مقاله و یا کمک های نگارشی در حین نگارش مقاله را می توان مناسب برای تشکر در انتهای مقاله دانست.


11- نوشتن مراجع و منابع (References):

به طور کلی بخش منابع و مراجع یک مقاله، همواره دارای بیشتری حجم اشتباهات است و بیشترین دردسر را برای ادیتور ژورنال ایجاد می کند. طوری که ادیتور ها همیشه به دنبال اشتباهاتی در این ناحیه از مقاله هستند!

شما باید به تمام مقالاتی که مقاله ی شما بر مبنای آن ها نوشته شده است و مرجع شما بوده اند ارجاع دهید. اما این قضیه نباید باعث شلوغی بیش از حد شود و باید حد اعتدال حفظ گردد.

نرم افزارهای متعددی در زمینه ی رفرنس نویسی وجود دارد که معروفترین آن ها EndNote و Mendeley هستند.

 

نظرات کاربران