آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

6 کاری که باید قبل از نگارش مقاله ژورنالی انجام دهید

6 کاری که باید قبل از نگارش مقاله ژورنالی انجام دهید

1- به این فکر کنید که چرا می خواهید کارتان را منتشر کنید، و اینکه آیا قابل انتشار است؟

نوشتن یک مقاله ی خوب همیشه پیش از شروع آن آغاز می شود. در حقیقت شما باید در شروع تحقیقات خود باید این سوال را از خود بپرسید. سپس باید از خود بپرسید آیا این تحقیقات قابل انتشار هستند. از خود بپرسید:

 • آیا من کاری جدید و جالب انجام داده ام؟

 • آیا مسئله ای چالش برانگیز در کار من وجود دارد؟
 • آیا کار من مرتبط با مسئله های علمی روز است؟
 • آیا من راه حلی برای مسئله ای سخت ارائه داده م؟

اگر پاسخ به این سوالات "بله" بود، پس شما می توانید نوشتن مقاله را شروع کنید. اگر پاسخ به برخی از سوالات منفی بود شما می توانید مقاله ی خود را برای یک مجله ی علمی پژوهشی یا علمی ترویجی و یا ژورنالی با ضریب تاثیر (Impact Factor) پایین تر ارسال کنید.

همواره باید در نظر داشته باشید که داوران مقاله نیز باید به پرسشنامه هایی نظیر سوالات زیر را پاسخ مثبت دهند تا مقاله ی شما پذیرفته شود:

 • آیا این مقاله به مقدار کافی محتوای جدید دارد؟
 • آیا موضوع مقاله در حوزه ی کاری ژورنال است؟
 • آیا این مقاله به اختصار ارائه شده و سازماندهی آن مناسب است؟
 • آیا روش ها و آزمایش های مقاله به گونه ای ارائه شده اند که قابل تکرار باشند؟
 • آیا نتایج به مقدار کافی وجود دارد؟
 • آیا نتیجه گیری ها توسط نتایج ارائه شده پشتیبانی می شوند؟
 • آیا زبان نگارش مقاله قابل قبول است؟
 • آیا شکل ها و جدول ها به خوبی طراحی شده اند؟
 • آیا همه ی مراجعی که در متن به آن ها استناد شده در لیست مراجع و منابع وجود دارند؟

2- تصمیم بگیرید که چه نوع مقاله ای بنویسید.

شما حداقل سه گزینه برای انتخاب نوع مقاله دارید:

 • مقالات کامل یا مقالات اصلی (Full articles or original articles): مهمترین نوع مقالات هستند که اغلب بخشی یا تمام تحقیقات دانشگاهی را در غالب یک مقاله ژورنالی isi به چاپ می رسانند.
 • نامه ها (Letters): نامه ها بسیار کوتاه تر از مقالات کامل هستند و بسته به ژورنال محدودیت های متفاوتی دارند. از نامه ها برای بیان اولیه ی پیشرفت های رخ داده در کار تحقیقاتی استفاده می گردد.
 • مقالات نقد و بررسی (Review papers): در این مقالات خلاصه ای از تحقیقات انجام شده ی اخیر در یک حوزه ی علمی روز با پررنگ کردن نقاط مهمتر گزارش می شود.

وقتی به اطلاعات در دسترس خود نگاه می کنید، باید کار خود را ارزیابی کنید، که آیا برای یک مقاله ی کامل مناسب است یا نتایج پر هیجانی دارید که باید در اسرع وقت و به صورت نامه منتشر شوند؟ در این زمینه باید با استاد راهنمای خود (اگر دانشجو هستید) و یا همکاران خود مشورت کنید. همچنین توجه کنید معمولا افرادی که از بیرون به تحقیقات شما نگاه می کنند معمولا مسئله را بهتر و شفاف تر از شما ارزیابی می کنند.


3- ژورنال هدف را انتخاب کنید.

یکی از سوالات همیشه مطرح این است که چگونه ژورنال مناسب برای انتشار مقاله را پیدا کنیم. هیچگاه تحقیقات و همچنین سابقه خود را با ارسال همزمان یک مقاله به چند ژورنال خراب نکنید. همواره تنها برای یک ژورنال ارسال کنید و منتظر پاسخ و نتیجه ی کار بمانید.

معمول ترین راه برای انتخاب ژورنال این است که ببینید مقاله هایی که برای آماده سازی مقاله ی خود از آن ها استفاده کرده اید و استناد کرده اید از چه ژورنال هایی هستند. احتمالا اغلب آن ها تمرکز روی یک یا دو ژورنال خاص دارند. مقالات اخیر این ژورنال ها را بخوانید تا متوجه موضوعات داغی که الان در حال پذیرش آن ها هستند چه موضوعاتی است.

همچنین درصد رد شدن مقالات ژورنال را هم در نظر بگیرید، ژورنال هایی مانند نیچر (Nature) و ساینس (Science) بالای نود درصد مقالات ارسالی را رد می کنند. در نتیجه اگر مقاله ی شما بقدر کافی چالش بر انگیز نیست روی ژورنال هایی که ضریب تاثیرگذاری (Impact factor) پایین تری دارند تمرکز کنید. شما می توانید ضریب تاثیر گذاری ژورنال های مختلف را روی صفحه ی سایت آن ژورنال یه با استفاده از Science Gateway پیدا کنید.


4- به ملزومات ژورنال در راهنمای نویسندگان توجه کنید.

بعد از انتخاب ژورنال برای ارسال مقاله، به سایت ژورنال بروید و راهنمای نویسندگان (Guide for Authors) ژورنال را دانلود یا پرینت کنید. این راهنما را بارها و بارها بخوانید تا نکته ای از دید شما پنهان نماند.

معمولا راهنما شامل جزئیات نگارش، روند ارسال مقاله، مبلغ مورد نیاز برای انتشار با دسترسی آزاد (open access)، کپی رایت و مسائل اخلاقی مرتبط با آن می باشد. شما باید تک تک اجزاء این راهنما را روی مقاله ی خود از ابتدا اجرا کنید. تمام جزئیات را از عنوان مقاله تا مراجع آن حتی در نسخه های چرک نویس اولیه ی خود پیاده نمایید. این باعث می شود در آینده و در روند تایید مقاله وقت شما کمتر گرفته شود و با سرعت بیشتری مقاله ی شما چاپ شود. باید بدانید که سردبیرهای مجلات از وقت گذاشتن روی مجلاتی که بی دقت آماده شده اند بیزارند و گاها حس می کنند نویسنده با ارسال چنین مقاله ای به آن ها بی احترامی کرده است.


5- به ساختار مقاله توجه کنید.

بسیاری از ژورنال ها ساختار متفاوتی برای مقالات خود در نظر می گیرند و همواره باید به راهنمای نویسندگان آن ژورنال رجوع کنید، اما اغلب آن ها از یک قالب کلی برای ساختار استفاده می کنند:

 • بخشی که باعث جستجوی راحتتر و نمایه سازی مقاله می شود و معمولا شامل عنوان مقاله، چکیده و کلمات کلیدی آن می شود.
 • متن اصلی مقاله که معمولا شامل مقدمه (Introduction)، روش ها (Methods)، نتایج (Results)، بحث و بررسی (Discussion) و نتیجه گیری (Conclusions) می شود.
 • بخش نهایی مقاله که شامل تقدیر و تشکر(Acknowledgements)، مراجع (References) و مواد تکمیلی (Supplementary Materials) مقاله می گردد.

ساختار کلی مقالات ژورنالی از فرمت IMRAD پیروی می کند که به عنوان یک استاندارد توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) در سال 1979 بیان شده است. IMRAD سرواژه ی لغات (Introduction, Methods, Results, and Discussion) است.

جزئیات بیشتر این ساختار را می توانید در مقاله ی 11 مرحله اصلی نوشتن مقاله ژورنالی مطالعه کنید.


6- توصیه آخر

هنگامی که مشغول نگارش مقاله ی خود هستید همواره باید چند نکته ی کلیدی را در ذهن خود داشته باشید:

 • کار خود را ارج بنهید – اگر شما کار خود را ارزشمند و گرامی ندانید، چرا ژورنال باید این کار را بکند؟
 • هیچ دستورالعمل مخفی ای برای موفقیت وجود ندارد – تنها دو قانون ساده، وقف خود و سخت کوشی.
 • سردبیرها و داوران ژورنال ها همه دانشمندانی پرمشغله مانند شما هستند. همه چیز را تا میتوانید ساده کنید.

 

نظرات کاربران