آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

چه مقدار بررسی ادبیات کافی است؟

چه مقدار بررسی ادبیات کافی است؟

حتما شما هم با این مسئله برخورد کرده اید یا خواهید کرد، که چه میزان بررسی مقالات (یا همان لیترِچر ریویو!) برای پایان نامه کافی است؟ خب پاسخ پیچیده است و نمی توان به راحتی مقدار تعیین کرد. پاسخ سریع این است که شما به عنوان یک شخصیت آکادمیک هیچ گاه نباید از بررسی مقالات سایر محققان دست بکشید و همیشه باید در جریان آخرین تغییرات رشته ی تخصصی خود باشید. اما به نظر نمی رسد این پاسخ جواب کافی ای باشد. به عنوان یک دانشجوی دکتری یا کارشناسی ارشد بالاخره یک جایی باید اضافه کردن محتوا را متوقف کنید و پایان نامه ی خود را بنویسید. همچنین باید راهی باشد که بتوانید مقالات را مرتب کنید و تصمیم بگیرید که از کدام ها و به چه نحوی در بررسی ادبیات خود استفاده کنید.

اولین نکته ای که باید بدانید این است که شما نمی توانید همه چیز را بخوانید. چالش اصلی این است که هرچیزی را نخوانید و با زکاوت آنچه باید بخوانید را انتخاب کنید. اگر یک جستجوی آنلاین 10000 نتیجه نمایش دهد، حتی اگر روزی 10 مقاله بخوانید، باید حداقل سه سال صرف خواندن همه ی آن ها بکنید! تازه به این ها مقالات جدیدی که هر روز منتشر می شوند هم اضافه کنید. بنابراین از نظر ریاضی غیرممکن است که قادر باشید همه مقالات را بخوانید و نباید در این زمینه تلاشی بکنید.


وسعت یا عمق؟

ضرورتا باید تعادلی میان وسعت و عمق مطالعه ی خود برقرار کنید. هرچه جستجوی گسترده تری انجام بدهید مقاله ی بیشتری خواهید یافت، اما درصد کمی از این ها واقعا به درد شما خواهند خورد و مرتبط با تحقیقات شما هستند. هرچه شما تمرکز بیشتری روی موضوع تحقیقات خود بکنید، دامنه ی مقاله هایی که می یابید کم خواهد شد، اما ارتباط موضوعی آن ها افزایش پیدا می کند.

هنگامی که فقط برای افزایش آگاهی خود مطالعه می کنید اشکالی ندارد گسترده جستجو کنید و موضوعات مختلف نزدیک به کار خود را بررسی کنید. اما بین مطالعه برای آگاهی و مطالعه برای نگارش بررسی ادبیات پایان نامه تفاوت هست. هرچیزی که شما می خوانید نباید داخل پایان نامه تان نوشته شود. مقالاتی که انتخاب می کنید باید نمایانگر بهترین مثال هایی باشند که برای رساندن منظور خود در پایان نامه استفاده می کنید.

شما باید عمق جزئیاتی که برای هر مقاله ذکر می کنید را بسته به اینکه موضع آن چقدر به موضوع پایان نامه ی شما نزدیک است تنظیم کنید. هرچه یک کار تحقیقاتی از نظر موضوعی دورتر از کار شما باشد باید سریعتر از آن عبور کنید.


چه مقالاتی را باید کاملا عمیق مطالعه کنید؟

  • مقالاتی که توسط رقبای مستقیم شما در رشته ی تخصصی تان منتشر شده اند
  • مقالاتی که از تئوری های آن ها به عنوان مبنایی در کار خود استفاده می کنید
  • هر مقاله ای که از روش آن در کار خود استفاده کرده اید

بسته به تحقیقات شما، ممکن است منابعی از این قبیل کم باشند، اما بیشترین سهم را در بررسی ادبیات پایان نامه ی خود را باید به آن ها اختصاص دهید. همچنین باید نیم نگاهی به مقالات جدیدی که نویسندگان این مقالات منتشر نموده اند داشته باشید.


مقالات جدید هر روز منتشر می شوند، اما تغییرات بزرگ کم کم رخ می دهند

حقیقتا تحقیقات انقلابی که ناگهان تغییر عمده ای در رشته ای علمی ایجاد کنند خیلی نادر هستند. اما مقالات بیشماری هر روز منتشر می شوند که اغلب آن ها تنها تاثیری تدریجی در بدنه ی دانش می گذارند. شما می توانید از وقت خود برای تمرکز روی تحقیقات موثرتر استفاده کنید. چراکه این کار موجب می شود پایه ی علمی شما در درک موضوع و به طور کلی سایر مقالاتی که در آن موضوع به صورت تدریجی تغییر ایجاد می کنند قوی گردد.


چه قدر کافی است؟

خب حالا برگردیم به سوال اول. با توجه به توضیحاتی که داده شد باید بگوییم هیچ معیار و اندازه ای وجود ندارد. بهتر است به این فکر کنید که هدف شما از ارائه ی بررسی ادبیات چیست و چه مفهومی را می خواهید به خواننده منتقل کنید؟ با این کار می توانید قضاوت کنید که چه سطحی از جزئیات در هر بخش مورد نیاز است و کدام مرجع ها منظور یا نوع تحقیقات شما را به بهترین شکل نمایش می دهند؟ بجای نگرانی از اینکه استاد ممتحن می خواهد چه چیزی در پایان نامه ی شما بخواند، به این فکر کنید که چه چیزی مهم است که آورده شود.

در اینجا یک منتقد درونی دقیق، که به هر بخش از بررسی ادبیات شما نگاه می کند و تصمیم میگیرد مفید است. "من به جزئیات زیادی اینجا نیاز ندارم"، یا "واقعا اینجا باید یک رفرنس دیگر بگذارم"... این تنها راهی است که می توانید بفهمید بررسی ادبیاتتان کافی است یا نه.

 

 

نظرات کاربران

mohamad94
# 1
09:11:02
95/10/6
سلام. من مطالب رو دنبال می کنم و این مطلب خیلی خوب بود. برای من خیلی مفید بود چون الان دقیقا در همین مقطع زمانی بررسی منابع هستم. حتما ادامه بدید...