آسان پیپر - دانلود رایگان مقاله، ترجمه فارسی مقاله

بلاگ و خبر

آخرین اخبار و بروزرسانی ها را اینجا بخوانید!

چگونه بررسی ادبیات پایان نامه را جذاب بنویسیم؟

چگونه بررسی ادبیات پایان نامه را جذاب بنویسیم؟

چگونه می توانید بررسی ادبیات/مرور مقالات/مرورادبیات پایان نامه ی خود را جذاب و متقاعد کننده بنویسید؟ برای بررسی این موضوع، بگذارید ببینیم که چه کارهایی باعث می شوند بررسی شما جذاب نشود!


بسیاری از بررسی ها شامل یک سری خلاصه از مقالات متعدد هستند که هر پاراگراف آن ها با نام نویسنده ی مقاله آغاز می شود. مانند:

براون و همکارانش از روشی ترکیبی شامل 22 مرحله در مدت 5 سال استفاده نمودند. آن ها متوجه شدند ارتباطی میان پارامتر X و پارامتر Y وجود دارد.

گرین و همکارانش بررسی جامعی در ... آن ها ارتباطی میان پارامتر X و پارامتر Y کشف کردند.

این خلاصه ها ممکن است خیلی دقیق باشند، اما کاملا حوصله ی خواننده را سر می برند و مطالعه ی منسجم آن ها کاردشواری است. X این کار را کرد. Y این کار را کرد. Z این کار را کرد ...

بجای نمایش تنها چد خلاصه مقاله ی مستقل از هم، می توانید چیزی مانند مثال زیر بنویسید:

توضیحی برای این اثر توسط پینک و همکارانش ارائه گردیده که در آن رابطه ای خطی میان X و Y ارائه شده است [مرجع]. در حالی که این موضوع توسط بسیاری از محققان پذیرفته شده است [مراجع]، تا این تاریخ مطالعات تجربی کمی برای آزمایش این رابطه صورت گرفته که در آن ها برخی نتایج متناقض نیز به چشم می خورد.

بطور مثال براون و همکارانش...

در این مثال جمله ی اول اطلاعات جدیدی ارائه می دهد، در حالی که جمله ی دوم یک مسئله را بیان می کند که زمینه ای را برای خلاصه ی مقالاتی که در ادامه می آیند فراهم می کند. اکنون خواننده دلیلی دارد که با علاقه به دنبال کارهای انجام شده توسط براون و همکارانش برود. بررسی مقالات تنها درباره ی اینکه فلانی چه کاری کرد یا چه چیزی گفت نیست. بلکه اینکه آن ها سعی داشتند چه مسئله ای را حل کنند و اینکه چطور متناسب با متن از آن استفاده کنید اهمیت دارد. برای اینکه با این روش بررسی ادبیات خود را بنویسید، باید اول به مسئله هایی که در این مقالات بررسی شده اند و تلاش شده تا حل شوند فکر کنید. عنصر کلیدی دیگر این است که یک نوع بینش یا مشاهده ی بیرونی درباره ی مقالات ارائه کنید. مانند مثال های زیر:

  • "مطالعات اندکی که انجام شده است، نتایج متناقضی را تولید کرده اند"
  •  "این روش در 5 سال اخیر با استقبال از طرف محققان روبرو شده است"
  • "از زمان کشف ... تلاش قابل توجهی برای تحقیق درباره ی ... صورت گرفته است"
  • "این موضوع یکی از قدیمی ترین مسائل در این رشته بود تا زمانی که ..."

این بینش و مشاهده ی بیرونی که در جملاتتان استفاده می کنید باید از درک و تسلط شما از متن و تحقیقات انجام شده نشات گرفته باشد. نمی توانید بدون اطلاعات کافی از مقالات و کارهایی که انجام شده است فقط با تایپ این جملات و چسباندن آن ها کنار هم از آن ها استفاده کنید.

 

 

نظرات کاربران